Dansk

| Varenummer: | APT40GP90B2DQ2G |
|---|---|
| Producent / Mærke: | Micrel / Microchip Technology |
| Del af beskrivelsen.: | IGBT 900V 101A 543W TMAX |
| Dataark: |
|
| RoHs Status: | |
| Betaling: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Forsendelsesmåde: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Del: |
Ship From: Hong Kong
| Antal | Pris per stk |
|---|---|
| 1+ | $54.067 |
| 200+ | $21.574 |
| 500+ | $20.852 |
| 1000+ | $20.496 |
Online RFQ -indsendelser: Hurtige svar, bedre priser!
| Produktattribut | Attributværdi |
|---|---|
| Spænding - Samler Emitter Opdeling (Max) | 900 V |
| Vce (på) (Max) @ Vge, Ic | 3.9V @ 15V, 40A |
| Testtilstand | 600V, 40A, 4.3Ohm, 15V |
| Td (tænd / sluk) @ 25 ° C | 14ns/90ns |
| Skifte energi | 795µJ (off) |
| Serie | POWER MOS 7® |
| Strøm - Max | 543 W |
| Pakke / tilfælde | TO-247-3 Variant |
| Pakke | Tube |
| Produktattribut | Attributværdi |
|---|---|
| Driftstemperatur | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Monteringstype | Through Hole |
| Input Type | Standard |
| IGBT Type | PT |
| Gate Charge | 145 nC |
| Nuværende - Collector Pulsed (Icm) | 160 A |
| Nuværende - Samler (Ic) (Max) | 101 A |
| Basisproduktnummer | APT40GP90 |
| APT40GP90B2DQ2G Detaljer PDF [English] | APT40GP90B2DQ2G PDF - EN.pdf |




APT40GP90B2DQ2G
Microchip Technology, en kvalitetsdistributør af mærket, der tilbyder kunderne de bedste produkter og tjenester.
APT40GP90B2DQ2G er en højtydende IGBT (Isoleret Gate Bipolar Transistor), der er en del af Microchip's POWER MOS 7®-serie. Den er designet til industrielle og strømrelaterede elektronikanvendelser.
Højt spenningskarakteristika på 900V; Kraftig strømkapacitet op til 101A (kontinuerlig) og 160A (pulse); Lav on-state spænding (Vce(on)) på 3,9V ved 15V gate-spænding og 40A kollektorstrøm; Høj effektkapacitet op til 543W; Hurtig switching med tændtid på 14ns og slukketid på 90ns.
Fremragende effektkapacitet og effektivitet til industrielle anvendelser; Pålidelig og robust ydeevne; Hurtig switching til højfrekvent strømomkobling.
Leveres i en TO-247-3 gennem-hulpakning; Rørpakning; Velegnet til drift i temperaturintervallet -55°C til 150°C.
APT40GP90B2DQ2G er et aktivt produkt; Der kan være ækvivalente eller alternative modeller tilgængelige. Kunder opfordres til at kontakte vores salgsafdeling for mere information.
Industrielle motorstyringer; Strømforsyninger; Svejseudstyr; Induktionvarmning; Solinvertere; UPS-systemer.
Den mest autoritative datablad for APT40GP90B2DQ2G er tilgængelig på vores hjemmeside. Kunden anbefales at downloade dette for detaljerede tekniske specifikationer.
Kunder anbefales at indhente tilbud på vores hjemmeside. Få et tilbud, lær mere, eller benyt vores tidsbegrænsede tilbud for at sikre, at du får den bedste pris og service.
IGBT 1200V 88A 500W TO247
APT40GT60BR APT
MOSFET N-CH 400V 93A ISOTOP
APT40GP60LDF3 APT
APT New
IGBT 1200V 88A 500W TO247
IGBT 1200V 88A 500W D3PAK
IGBT 600V 100A 543W TMAX
IGBT 600V 100A 543W TO247
IGBT 600V 100A 543W D3PAK
IGBT 1200V 88A 500W TO247
APT New
IGBT MODULE 900V 68A 284W ISOTOP
IGBT 900V 100A 543W TO247
IGBT MODULE 600V 86A 284W ISOTOP
APT New
IGBT MODULE 900V 64A 284W ISOTOP
APT New
IGBT 600V 80A 345W TO247
IGBT 600V 86A 284W SOT227
2026-05-12
2026-05-08
2026-04-28
2026-04-20
2026-04-17
2026-04-08
2026-03-31
2026-03-23
2026-03-20
2026-03-09
2026-03-04
2026-02-28
2026-02-03
2026-01-28
2026-01-19
2026-01-16
2026-01-09
2025-12-29
2025-12-25
2025-12-17
2025-12-10
2025-12-04
2025-11-25
2025-11-20
2025-11-11
2025-11-03
2025-10-30
2025-10-22
2025-10-16
2025-10-09
2025-09-28
2025-09-17
2025-09-09
2025-09-01
2025-08-25
2025-08-20
2025-07-03
2024-12-18
2023-06-21
2023-04-27
2022-07-01
2021-03-04
2020-09-10
2020-01-23
0 Artikler







2026-05-21
2026-05-20
2026-05-20
2026-05-20
APT40GP90B2DQ2GMicrochip Technology |
Antal*
|
Målpris (USD)
|