Dansk

| Varenummer: | APT40GR120B |
|---|---|
| Producent / Mærke: | Micrel / Microchip Technology |
| Del af beskrivelsen.: | IGBT 1200V 88A 500W TO247 |
| Dataark: |
|
| RoHs Status: | |
| Betaling: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Forsendelsesmåde: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Del: |
Ship From: Hong Kong
| Antal | Pris per stk |
|---|---|
| 1+ | $14.781 |
| 200+ | $5.8976 |
| 500+ | $5.7009 |
| 1000+ | $5.604 |
Online RFQ -indsendelser: Hurtige svar, bedre priser!
| Produktattribut | Attributværdi |
|---|---|
| Spænding - Samler Emitter Opdeling (Max) | 1200 V |
| Vce (på) (Max) @ Vge, Ic | 3.2V @ 15V, 40A |
| Testtilstand | 600V, 40A, 4.3Ohm, 15V |
| Td (tænd / sluk) @ 25 ° C | 22ns/163ns |
| Skifte energi | 1.38mJ (on), 906µJ (off) |
| Leverandør Device Package | TO-247-3 |
| Serie | - |
| Strøm - Max | 500 W |
| Pakke / tilfælde | TO-247-3 |
| Pakke | Tube |
| Produktattribut | Attributværdi |
|---|---|
| Driftstemperatur | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Monteringstype | Through Hole |
| Input Type | Standard |
| IGBT Type | NPT |
| Gate Charge | 210 nC |
| Nuværende - Collector Pulsed (Icm) | 160 A |
| Nuværende - Samler (Ic) (Max) | 88 A |
| Basisproduktnummer | APT40GR120 |
| APT40GR120B Detaljer PDF [English] | APT40GR120B PDF - EN.pdf |




APT40GR120B
Y-IC er en kvalitetsdistributør af Microchip Technology's produkter og tilbyder kunderne de bedste produkter og tjenester.
APT40GR120B er en højspændings- og højstrøms IGBT (Isoleret Gate Bipolar Transistor) fra Microchip Technology. Den er designet til anvendelse i en bred vifte af kraftelektronikapplikationer.
NPT (Non-Punch Through) IGBT-teknologi
Spænding Collector-Emitter Breakdown (Max): 1200 V
Strøm Collector (Ic) (Max): 88 A
Pulsstrøm Collector (Icm): 160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3,2 V @ 15 V, 40 A
Maksimal effekt: 500 W
Skifteenergi: 1,38 mJ (på), 906 µJ (af)
Standard indgangstype
Gate-tilslutning: 210 nC
Tj (på/af) @ 25°C: 22 ns / 163 ns
Drifts-temperatur: -55°C til 150°C (TJ)
Through Hole monteringstype
TO-247-3 pakke / case
Høj spændingsog strømmoseevne
Lavt på-tilstand modstand og switch-tab
Pålidelig ydeevne over et bredt temperaturområde
Velegnet til forskellige kraftelektronikapplikationer
APT40GR120B leveres i en TO-247-3 gennem-hul pakke. Pakken tilbyder gode termiske og elektriske egenskaber.
APT40GR120B er et aktivt produkt. Der findes i øjeblikket ingen direkte ækvivalente eller alternative modeller. For yderligere information, kontakt venligst vores salgsteam via vores hjemmeside.
Motorstyringer
-Strømforsyninger
Indvertere
Svejseudstyr
Induktionvarme
Andre applikationer med høj effekt og højspænding
Den mest autoritative datasheet for APT40GR120B er tilgængelig på vores hjemmeside. Vi anbefaler, at kunder downloader den for flere detaljerede tekniske oplysninger.
Kunder anbefales at indhente tilbud på vores hjemmeside. Få et tilbud nu for at drage fordel af vores tidsbegrænsede tilbud.
IGBT 900V 101A 543W TMAX
MOSFET N-CH 400V 86A ISOTOP
IGBT 1200V 88A 500W TO247
IGBT MODULE 600V 86A 284W ISOTOP
IGBT 1200V 88A 500W TO247
MOSFET N-CH 400V 93A ISOTOP
MOSFET N-CH 400V 93A SOT227
APT New
APT40GT60BR APT
IGBT MODULE 900V 68A 284W ISOTOP
APT New
IGBT 600V 80A 345W TO247
IGBT 1200V 88A 500W D3PAK
IGBT 600V 100A 543W D3PAK
IGBT MODULE 900V 64A 284W ISOTOP
IGBT 900V 100A 543W TO247
APT40GP60LDF3 APT
IGBT 600V 86A 284W SOT227
APT New
APT New
2026-05-12
2026-05-08
2026-04-28
2026-04-20
2026-04-17
2026-04-08
2026-03-31
2026-03-23
2026-03-20
2026-03-09
2026-03-04
2026-02-28
2026-02-03
2026-01-28
2026-01-19
2026-01-16
2026-01-09
2025-12-29
2025-12-25
2025-12-17
2025-12-10
2025-12-04
2025-11-25
2025-11-20
2025-11-11
2025-11-03
2025-10-30
2025-10-22
2025-10-16
2025-10-09
2025-09-28
2025-09-17
2025-09-09
2025-09-01
2025-08-25
2025-08-20
2025-07-03
2024-12-18
2023-06-21
2023-04-27
2022-07-01
2021-03-04
2020-09-10
2020-01-23
0 Artikler






2026-05-21
2026-05-20
2026-05-20
2026-05-20
APT40GR120BMicrochip Technology |
Antal*
|
Målpris (USD)
|