Dansk

| Varenummer: | APT40GR120S |
|---|---|
| Producent / Mærke: | Micrel / Microchip Technology |
| Del af beskrivelsen.: | IGBT 1200V 88A 500W D3PAK |
| Dataark: |
|
| RoHs Status: | |
| Betaling: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Forsendelsesmåde: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Del: |
Ship From: Hong Kong
| Antal | Pris per stk |
|---|---|
| 1+ | $7.3898 |
Online RFQ -indsendelser: Hurtige svar, bedre priser!
| Produktattribut | Attributværdi |
|---|---|
| Spænding - Samler Emitter Opdeling (Max) | 1200 V |
| Vce (på) (Max) @ Vge, Ic | 3.2V @ 15V, 40A |
| Testtilstand | 600V, 40A, 4.3Ohm, 15V |
| Td (tænd / sluk) @ 25 ° C | 22ns/163ns |
| Skifte energi | 1.38mJ (on), 906µJ (off) |
| Leverandør Device Package | D3Pak |
| Serie | - |
| Strøm - Max | 500 W |
| Pakke / tilfælde | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Pakke | Tube |
| Produktattribut | Attributværdi |
|---|---|
| Driftstemperatur | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Monteringstype | Surface Mount |
| Input Type | Standard |
| IGBT Type | NPT |
| Gate Charge | 210 nC |
| Nuværende - Collector Pulsed (Icm) | 160 A |
| Nuværende - Samler (Ic) (Max) | 88 A |
| Basisproduktnummer | APT40GR120 |
| APT40GR120S Detaljer PDF [English] | APT40GR120S PDF - EN.pdf |




APT40GR120S
Y-IC er en kvalitetsdistributør af Microchip Technology, en førende producent af halvlederprodukter. Vi sørger for, at kunder får de bedste produkter og tjenester.
APT40GR120S er en enkelt IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) designet til højeffektive applikationer. Den har en non-punch-through (NPT) struktur, hvilket giver forbedrede skifte- og ledningsegenskaber i forhold til punch-through (PT) IGBTs.
1200V kollektor-emitter-spænding
88A kollektorstrøm
Maksimal effektforbrug på 500W
Hurtig skiftehastighed med 22 ns tændetid og 163 ns slukketid
Lav VCE(on) på 3,2V ved 40A kollektorstrøm
Fremragende ydeevne i højeffektive applikationer
Forbedret pålidelighed og effektivitet sammenlignet med PT-IGBTs
Velegnet til en bred vifte af industrielle og strømelectroniske applikationer
Pakke i en TO-263-3, D2PAK (2 ben + flange), overflademonteringspakke
Leverandørens enhedsindpakning: D3Pak
Designet til højeffektog højstrømsapplikationer med gode termiske egenskaber
APT40GR120S er et aktivt produkt
Tilsvarende eller alternative modeller kan være tilgængelige; kontakt venligst vores salgsteam for mere information
Industrielle motorstyringer
Strøminvertere
Upser (UPS)
Svejseudstyr
Andre højeffektive industrielle og forbrugerelektronikapplikationer
Den mest autoritative datablad for APT40GR120S er tilgængelig på vores hjemmeside. Vi anbefaler, at kunder downloader den for detaljerede produktspecifikationer og ydeevneegenskaber.
Kunder opfordres til at anmode om tilbud på APT40GR120S via vores hjemmeside. Få et tilbud nu eller lær mere om dette tidsbegrænsede tilbud.
IGBT MODULE 900V 64A 284W ISOTOP
MOSFET N-CH 400V 93A SOT227
MOSFET N-CH 400V 86A ISOTOP
MOSFET N-CH 400V 53A ISOTOP
IGBT 1200V 88A 500W TO247
APT New
MOSFET N-CH 400V 53A SOT227
APT40GT60BR APT
IGBT 900V 100A 543W TO247
IGBT 600V 100A 543W D3PAK
IGBT 600V 80A 345W TO247
APT New
APT New
IGBT 1200V 88A 500W TO247
IGBT MODULE 900V 68A 284W ISOTOP
IGBT 1200V 88A 500W TO247
IGBT 900V 101A 543W TMAX
APT New
MOSFET N-CH 400V 93A ISOTOP
APT New
2026-05-12
2026-05-08
2026-04-28
2026-04-20
2026-04-17
2026-04-08
2026-03-31
2026-03-23
2026-03-20
2026-03-09
2026-03-04
2026-02-28
2026-02-03
2026-01-28
2026-01-19
2026-01-16
2026-01-09
2025-12-29
2025-12-25
2025-12-17
2025-12-10
2025-12-04
2025-11-25
2025-11-20
2025-11-11
2025-11-03
2025-10-30
2025-10-22
2025-10-16
2025-10-09
2025-09-28
2025-09-17
2025-09-09
2025-09-01
2025-08-25
2025-08-20
2025-07-03
2024-12-18
2023-06-21
2023-04-27
2022-07-01
2021-03-04
2020-09-10
2020-01-23
0 Artikler




2026-05-21
2026-05-20
2026-05-20
2026-05-20
APT40GR120SMicrochip Technology |
Antal*
|
Målpris (USD)
|